štvrtok 2. februára 2012

Vznetový spaľovací motor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
 Moderný vznetový motor Volkswagen 2.0 TDI - preplňovaný zabudovaný vo vozidle   
                                              
  
Letecký vznetový motor JUMO 205, 6-valcový dvojtaktný s protibežnými piestami
Vznetový (spaľovací) motor, niekedy označovaný aj ako Dieselový motor je piestový spaľovací motor, v ktorom sa zmes paliva a vzduchu zapaľuje pôsobením vysokej teploty vzduchu stlačeného v pracovnom priestore motora. Najčastejšie ide o naftový motor (palivom je nafta). Označenie Dieselový motor je historické podľa vynálezcu.
Ku kontaktu paliva so vzduchom dochádza po jeho vstreknutí do spaľovacieho priestoru. Podľa konštrukcie spaľovacieho priestoru a miesta vstreku rozoznávame vznetové motory:
  • s priamym vstrekovaním, kde vstreknutie a celé horenie prebehne v jednom, hlavnom spaľovacom priestore
  • s nepriamym vstrekovaním, kde vstreknutie a počiatočná fáza horenia prebieha v osobitnom priestore - komôrke a až následne sa proces prenesie do hlavného spaľovacieho priestoru.

 Ako palivá sa používajú drahšie ťažšie odpariteľné látky, napríklad motorová nafta.

Dvojdobý spaľovací motor

Dvojdobý motor (iné názvy: dvojdobý spaľovací motor, dvojtaktný motor, dvojtaktný spaľovací motor, ľudovo: dvojtakt) je piestový spaľovací motor pracujúci s dvojdobým pracovným obehom.
Zníženie počtu dôb na polovicu oproti štvordobému motoru sa dosahuje tým, že na výmene náplne sa podieľa aj priestor pod piestom (kľuková skriňa) a využívajú sa dynamické javy prúdenia vzdušnín. V dvojdobom motore vždy prebiehajú dva rôzne pracovné cykly (pod piestom bez spaľovania a nad piestom so spaľovaním) navzájom fázovo posunuté.
Dvojdobý motor môže byť konštruovaný ako zážihový alebo ako vznetový.

Pracovný cyklus dvojdobého motora

  • 1. nasávanie / kompresia - pri pohybe piesta nahor od okamihu uzavretia kanálov v priestore nad piestom sa tento priestor zmenšuje a dochádza k stláčaniu pracovnej zmesi. Naopak priestor pod piestom sa zväčšuje, čo vyvoláva nasávanie pracovnej náplne pre nasledujúci cyklus do priestoru kľukovej skrine.
Tesne pred koncom zdvihu dôjde k zapáleniu zmesi nad piestom
  • 2. spaľovanie / výfuk / vyplachovanie - stlačená zmes horením expanduje a tlačí piest nadol, následkom čoho sa čiastočne skomprimuje zmes v kľukovej skrini. V priebehu pohybu piestu nadol sa otvorí výfukový kanál a spaliny začnú opúšťať priestor nad piestom čo vyvolá pokles tlaku. S malým oneskorením sa otvorí prepúšťací kanál, ktorým prúdi predkomprimovaná zmes z priestoru kľukovej skrine do priestoru nad piestom a zároveň pomáha vytlačiť spaliny (vyplachovanie). Táto doba trvá aj pri pohybe piesta smerom nahor, až kým sa neuzatvoria kanály nad piestom.

Štvordobý spaľovací motor

 Štvordobý motor (iné názvy: štvordobý spaľovací motor, štvordobový spaľovací motor, štvordobový motor, štvortaktný motor, štvortaktný spaľovací motor, ľudovo: štvortakt) je motor pracujúci so štvordobým pracovným obehom, t.j. na štyri doby (takty). Podľa spôsobu zapálenia zmesi sa pracovné cykly mierne odlišujú pre zážihový a vznetový motor. Rozdiely sú v popise cyklov vyznačené tučne. Obrázok vpravo zobrazuje cyklus zážihového motora.

Pracovný cyklus zážihového štvordobého motora

  • 1. nasávanie - pri pohybe piesta nadol sa plní valec cez nasávací kanál popri otvorenom ventile (alebo viac ventilov) zmesou vzduchu a paliva (Pre motory s s priamym vstrekom paliva - GDI (Gasoline Direct Injection) sa nasáva čistý vzduch)
  • 2. kompresia (stláčanie) - valec pri pohybe nahor stláča pracovnú náplň. (Pri GDI sa v tomto zdvihu vstrekne palivo)
Tesne pred koncom zdvihu preskočí iskra a zapáli pracovnú náplň
  • 3. spaľovanie a expanzia - stlačená zmes paliva a vzduchu horením expanduje a tlačí piest nadol
  • 4. výfuk - spaliny sú vytláčané piestom z valca do výfukového potrubia cez výfukový kanál (ventily)

štvrtok 19. januára 2012

Porovnanie - malá a úsporná alebo priestranná a silná ?

Nová ŠKODA Citigo: malá ŠKODA do mesta

ŠKODA pokračuje vo svojej produktovej ofenzíve predstavením siedmeho modelového radu. Modelom Citigo, dlhým 3,56 m, vstupuje mladoboleslavská automobilka do segmentu A00. Slovensko sa dočká novinky Citigo na jeseň 2012.
Siedmym modelovým radom značka ŠKODA vstupuje do segmentu malých vozidiel
ŠKODA Citigo bude postupne uvedená na jednotlivé európske trhy
Zahájenie predaja na Slovensku je naplánované na jeseň 2012
Špičková bezpečnostná výbava, atraktívny dizajn, úsporné benzínové motory
ŠKODA Citigo je dôležitým pilierom Rastovej stratégie

Parametre :

Skvelú prácu odviedli dizajnéri aj v oblasti usporiadania karosérie. S dĺžkou 3,56 metra, šírkou 1,65 metra a výškou 1,48 metra patrí Citigo medzi najkompaktnejšie vozidlá ponúkané v tomto segmente. Objem batožinového priestoru činí 251 litrov. Sklopením operadiel zadných sedadiel vzrastie tento objem na 951 litrov.
Po uvedení modelu Citigo na trh budú na výber dva nové trojvalcové benzínové motory: oba majú objem 1,0 litra a výkon 44 kW/60 k, resp. 55 kW/75 k. V úspornej variante Green tec činí priemerná spotreba 4,2 l/100 km, resp. 4,3 / 100 km. Emisie dosahujú hodnoty 97 resp. 99 g CO2 na km. Spotreba a emisie činí u 44 kW motora 4,5 l/100 km, 105 g CO2 na km. Motor s výkonom 55 kW spotrebuje 4,7 l/100 km a vypúšťa 108 g CO2 na km.


                                                        Nový priestranný Superb combi


Súčasná generácia modelu Superb ponúka zákazníkom priestranné vozidlo s vyspelými technológiami (motory TSI, prevodovka DSG, adaptívne svetlomety AFS, otváranie piatych dverí TwinDoor). Nové Combi pridáva k prednostiam liftbacku radu ďalších.



Predovšetkým veľkorysý batožinový priestor 633/1 865 litrov s mnohými komfortnými i funkčnými prvkami, dvojdielnou panoramatickou strechou s posuvným predným dielom, elektrické otváranie a zatváranie piatych dverí s osvetlením, vyspelý pohon 4x4 a navyše v priebehu roku 2010 aj systém bezkľúčového odomykania, zamykania a štartovania vozidla KESSY.

Bespečnosť :


O ovládateľnosti vozidla v kritických situáciách sa postará stabilizačný systém ESP vrátane ABS (protiblokovaciemu brzdovému systému), MSR (regulácie krútiaceho momentu), ASR (protipreklzového zariadenia), EDS (elektronickej uzávierky diferenciálu) a HBA (hydraulického brzdového asistenta).

TSA
Stabilizačný systém TSA (Trailer Stability Assist) je automaticky dodávaný spoločne s ESP. Prostredníctvom pribrzďovania kolies a zníženia točivého momentu motoru dokáže systém účinne zabrániť nekontrolovateľnému rozkývaniu vozidla s prívesom do strán.


Svetlá pre denné svietenie
Predné hmlové svetlomety boli pre Superb Combi prepracované a rozšírené o samostatne svietiace, a tým energeticky úspornejšie, svetlá pre denné svietenie.


Zadný stierač
Zadný Aero stierač môže mať teraz funkciu automatického stierania zadného okna. Vodič preto bude mať dobrý prehľad o situácii za vozidlom aj v silnom daždi.